Astigmatismus a cylindrická/torická korekce

Astigmatismus a jeho korekce brýlemi: Co Potřebujete Vědět

Astigmatismus je běžný zrakový problém, který ovlivňuje mnoho lidí po celém světě. Pokud se vám zdá, že jsou rovné čáry zkroucené nebo rozmazané, mohli byste trpět astigmatismem. Tato porucha je způsobena nesprávným zakřivením rohovky nebo čočky oka, což vede k tomu, že světelné paprsky se nesbíhají na jednom bodě, jak by měly.

Příznaky Astigmatismu

Astigmatismus může způsobit různé obtíže ve vidění, jako jsou:

1. Rozmazané vidění: Černé písmo na bílém pozadí nebo obrázky mohou být nejasné nebo zkroucené.

2. Potíže s nošením kontaktních čoček: Lidé s astigmatismem mohou mít problémy s nošením klasických kontaktních čoček, protože jejich oko potřebuje speciální torické čočky.
3. Nadměrné namáhání očí: Astigmatismus může způsobit únavu očí, neboť oční svaly se snaží zaostřit nepravidelné obrazy.

Korekce Brýlemi

Řešením pro korekci astigmatismu jsou brýle s cylindrickou brýlovou (torickou) čočkou. Tyto brýle korigují nesprávné zakřivení rohovky nebo čočky, což umožňuje, aby světelné paprsky správně dopadaly na sítnici. Cylindrická čočka má dvě různé křivky, které korigují chybu v refrakci světla.

Při výběru brýlí je důležité mít správně naměřenou dioptrii a osu, aby brýle co nejlépe korigovaly váš astigmatismus. Moderní brýlové čočky jsou často vyrobeny z lehkých materiálů s antireflexními povrchy, což zvyšuje pohodlí a kvalitu vidění.

Závěr

Astigmatismus může ovlivnit kvalitu vašeho vidění, ale vhodné brýle s cylindrickou čočkou mohou tuto chybu v refrakci efektivně korigovat. Pokud si všimnete příznaků astigmatismu, měli byste navštívit očního specialistu, který vám může doporučit nejvhodnější korekční metodu. V naší optice máme s brýlemi s touto korekcí mnohaleté zkušenosti. Správně naměřené brýle nejen zlepší váš zrak, ale také vám pomohou lépe vnímat svět kolem sebe.